רונית כהן תמיר

girl, lavender, asleep

מהו “אושר”?

מהו ” אושר ” ?

“אושר הוא משמעות ותכלית החיים, אליו מכוון כל הקיום האנושי” – אריסטו
מאות ואף אלפי ספרי מחקר רוחניים, מדעיים, פסיכולוגיים ופילוסופיים נכתבו בנושא האושר. בכולם נידונו אותן שאלות מהותיות מזוויות שונות, מעמדות אחרות, דרך תיאוריות כאלו ואחרות. בכולן עדיין נבחנות אותן שאלות על קיומיות – “מהו אושר”.
אושר..אושר..חמקמק, נשאר לרגע ומתפוגג. איך קורה שכל פעם מחדש מחפשים אחריו, וכשנדמה כי מצאנו ממנו – לאחר זמן הוא מתמסמס…
זוהי הזדמנות להבהיר שהאושר אינו מצב מתמשך, אלא רגעים חטופים של שקט ושלווה.
“אושר” – היא בעצם המילה, המתארת את התחושה שאנו, בני אנוש, משתוקקים לחוש: אך אנו חיים בחברה שבה מיטשטשים ההבדלים בין אושר לעושר. נדמה לנו שאם יש לנו בית מפואר, מכונית יוקרתית, נסיעות לחו “ל – לבטח נהיה מאושרים יותר. על פי מחקרים שנעשו, “עם עלייה בשפע החומרי עלתה גם רמת הדיכאון”. מחקר שנעשה לאחרונה בארצות הברית מלמד אותנו, שכמעט 45% מהסטודנטים מתקשים לתפקד בגלל הדיכאון.
לפי המדע אנחנו נולדים עם תכונת אושר מולדת, שיש לה משקל של 50% מסך האושר. ה-50% הנוספים נרכשים כלומר מושפעים ממחשבות, רגשות ואמונות. לכן אפשר להרים את רמת האושר שלנו.
מאז פרויד התמקדה הפסיכולוגיה בחקר חולי נפש ובהסקת מסקנות מהם על טבע האדם.
“הפסיכולוגיה החיובית” – או “מדע האושר ” בראשותו של ד”ר סליגמן הגדירה את האושר כמצרף של שני מרכיבים של “הנאה” ושל “סיפוק”.
אושר המגיע ממקור של “הנאה” – הוא אושר גופי וחושי ותחושת האושר הינה קצרה וחולפת, לעומת ה”סיפוק” – אורך חווית האושר הרבה יותר ארוכה ועמוקה.
חווית הסיפוק יכולה להגיע בצורות רבות: הגשמה מקצועית, בהצלחה בזוגיות, או נתינה לזולת, הרגשת הסיפוק קשורה בקשר הדוק להרגשת ערך עצמי וביטחון עצמי גבוה.
בירור משמעותי של אופי התופעה הביאה לפריצת דרך בתפיסת האושר האישי. אנשים יכולים לגלות טווח עצום של דברים שביכולתם לעשות ולחוש באושר המיוחל.
הנאות – קשורות אפוא יותר בחושים וברגשות, וסיפוקים קשורים בהפעלת חוזקות אישיות ותכונות אנושיות טובות.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top