רונית כהן תמיר

taj mahal, india, monument

החזרה מהודו

החזרה מהודו – נקודות השקפה חדשות

טיול בהודו ראוי לכינוי מסע. לא חשוב כמה זמן תטיילו בתת היבשת הענקית, הרב גונית, המרתקת והמהממת הזו, אתם יוצאים למסע.
הודו היא חוויה שתוקפת לך את כל החושים. חוויה עשירה בצבע, ריח וטעמים. אור, התחככות בהמון, מוסיקה, תבלינים, טעם הג’ינג’ר וריח ההל. בהודו בכל פינה יש התרחשות, משהו מצחיק קורה, מרגש או לפעמים מצער.
הרומן שלי עם הודו החל לפני למעלה מעשרים שנה, וכבר בפעם הראשונה נשבתי בקסמה. מאז הספקתי לחזור אליה כמה וכמה פעמים, כשלמעשה, הטור הזה נולד בראשי לפני כמה ימים, כשאני בדרכי מביקורי האחרון בהודו אל הארץ.
עד לאחרונה כשנשאלתי מה כל כך מרתק אותי בהודו, הסתפקתי בתשובה שכיום איננה מדוייקת עבורי: לראות אנשים רעבים שמאושרים בחלקם. לפגוש בהבדלים בין החים שלי לחיים במדינת עולם השלישי. או אולי הפשטות, שמאפשרת הורדת מסכות וסוג של כנות עצמית.
כיום, אחרי ביקורים נוספים ויחד עם התפתחות המודעות שלי, אני יודעת להגיד בצורה מדויקת יותר, מה הוא אותו הדבר שמושך אותי אל הודו, ויחד איתי כנראה עוד רבים אחרים.
התרחקות הן בזמן והן מבחינת מקום, יוצרת דרך חדשה להסתכלות על הדברים. כל אותם דברים קטנים שנראים לנו משמעותיים וחשובים, פתאום נראים פעוטים וחסרי משמעות. כל אותם דברים ודאיים גוררים אחריהם סימני שאלה.
בעולם המערבי, אנחנו חיים בעולם של בטחון וודאות יחסית. מעלינו יש קורת גג, במקרר יש לנו שפע של אוכל. אנו קמים בבוקר והולכים לעבודה, בערב חוזרים לבית ובטוחים שהכל יתנהל אותו דבר גם מחר. רובנו, מנהלים את חיינו באותו המסלול: ביה”ס, צבא, לימודים, עבודה, חתונה וילדים. וכל זה כשאנחנו מאמינים באל אחד.
בהודו, דרך הניגודים של שלווה מול קולניות, עושר מול דלות כואבת, מרחבים אינסופיים מול ערים צפופות, שווקים ססגוניים מול תרבות ספגנית, אנו רואים ומבינים שהמציאות היא רבת פנים, ויש יותר מדרך אחת לחיות. יתרה מכך, אנו לומדים כי הוודאות היא רק אשליה.
הריבוי הזה של צורות החיים, נותן ביטוי ומענה לרחשי ליבנו, ומהדהד את הסתירות הקיימות בתוך נפשנו, ואת המציאות הסבוכה והמורכבת שבה אנו חיים.
כשאנחנו פוגשים ריבוי כזה, משהו בתוכנו מהדהד ואומר לנו את מה שאולי ניסינו להשתיק: יש יותר מדרך אחת לחיות את החיים האלו. אנו יצורים מורכבים ויש לנו פנים רבות.
על מנת לתת מקום ולאפשר ביטוי לצדדים השונים ואולי גם הסותרים שבתוכנו, אנו צריכים להתבונן על חיינו מזוויות שונות, לקחת את המכשולים והאתגרים שבחיינו בפרופורציה, להתמודד איתם בכנות וידיעה שאין אמת אחת. וזו בתקווה לחיים של איזון והרמוניה.
שיהיה בהצלחה!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top