רונית כהן תמיר

knowledge, spark, flash

המוח האנושי

בזמן שהפיזיקאים חקרו מצד אחד את מבנה האטום, קבוצה אחרת של מדענים חקרה את המוח האנושי, 98% מהידע על המוח האנושי נלמדה ונחקרה בעשור האחרון.
המוח האנושי הינו המכונה המורכבת והעוצמתית ביותר ביקום, דמינו את היקף המורכבות של כל מערכת הטלפונית בכוכב הלכת שלנו כולו,
אותה רמה של מורכבות ויכולת קיימת בכל אחד ואחד מתאי המוח שלנו.
ברגע זה שאנחנו קוראים דף זה בכל שנייה מתים 10 מליון תאים ובמקומם נוצרים 10 מליון תאים חדשים.
במילים אחרות הפוטנציאל שלנו להשיג את מה שאנו רוצים הנו בלתי מוגבל.
המוח נחלק למוח מודע ולמוח בלתי מודע, המוח המודע תופס רק 17% ממסת המוח, המוח הלא מודע מהווה 83%,
מהירות האימפולסים מהירים פי 800 במוח הבלתי מודע,
המוח הלא מודע אוגר בתוכו את כל ההרגלים הפיזיים והמנטליים שלנו – 96%-98% מההתנהגויות שלנו הן אוטומטיות.
המוח המודע פועל עם טווח זיכרון קצר מאוד, המוגבל בד”כ ל-20 שניות, לעומתו המוח הלא מודע זוכר לעד את הדברים שהוא חווה.
ההרגלים שלנו כוללים הרבה יותר מאשר פעולות בסיסיות ושגרתיות, קורה לנו שאנו נכנסים למכונית ופתאום הגענו הביתה ללא שום זכרון ברור של הנהיגה, ולא עשינו שום תאונה בדרך, ואכן הגענו לבית הנכון? התשובה עשינו זאת מתוך הרגל.
הרגל הינו דבר שאנו עושים שוב ושוב, עד שאנחנו עושים דבר לא במודע . הדבר נכון לא רק לגבי פעולות פיזיות שלנו אלא גם בנוגע למחשבות שלנו. כשאנו חוזרים שוב שוב על אותה מחשבה הוא הופכת בסופו של דבר להרגל חשיבה, והרגל חשיבה אשר חוזרים עליו לאורך זמן הופך לאמונה.
עד לא מזמן חשבו מדעני המוח שהמוח נבנה עד גיל הבגרות וגמישותו נעצרת בתקופה זו, אך הגילוי הדרנתי החדש הוא ההבנה כי אנו יוצרים כל הזמן תאי מוח וקשרים עצביים חדשים. כלומר תהליך יצירת תאי עצב אינו נעצר בגיל ההתבגרות אלא נמשך כל החיים, בכל גיל שאדם נמצא בו, מוחו מסוגל ליצור מעברים חדשים.
כולנו מעוצבים על ידי המורשת הגנטית שלנו ועל ידי החינוך שקבלנו, ואפ איננו עושים דבר על מנת לשנות חיווט הקיים, אנחנו ממשיכים לחיות עם אותן גישות, מחשבות ואמונות. הגילויים החדשים במדעי המוח מלמדים אותנו כי אפשרי לעקוף את הקוד הגנטי שלנו ולשכתבו מחדש. אין מדובר כאן על שינויים קטנים אלא על שינויי ענק, יש במוחנו מקום לאיחסון חומר בכמות גדולה יותר משישה מיליוני גליונות של ה”ניו-יורק טיימס”, לא רק שאפשר לשנות את המוח באופן דרמתי, אלא שהמוח תוכנן במיוחד עבור כך.
מדעני מוח נוהגים לומר כי הרשת החדשה של תאי עצב שיצרנו הופכת עם הזמן לאוטוסטרדה, והאמונות החדשות שלנו והזהות החדשה יכולות לנוע לאורכה בצורה אוטומטית וקלה.
כלומר עם מוח כזה עוצמתי ויעיל עלינו רק להיות ברורים ומדויקים לעצמנו, ולשלוח את הרעיונות והאמונות הללו אל הכישורים הלא מודעים שלנו ע”י הטמעתם הפנמתם וחזרה על תוכנם.
ואל לנו לשכוח שהתודעה והמחשבה היא זרע של התחלה בייקום.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top