רונית כהן תמיר

טיפוס 5 - המדען

אנשים בעלי מנגנון הגנה מסוג המדען –  הם אנשים שמאמינים שהעולם הוא מקום לא בטוח ותובעני ושכמות המשאבים שיש בו היא מוגבלת בשביל לענות על הצרכים שלו. אנשים אלו פיתחו לעצמם אסטרטגיית התמודדות עם חיים לפיה על מנת לשרוד בעולם צריך לצמצם את הצרכים האישיים שלהם ולא להסתמך על אף אחד. אנשים אלו הם עצמאיים מטבעם ולא תלויים באף אחד. הם מקפידים לשמור על הפרטיות שלהם ועל המרחב אישי שלהם והם מגינים על העולם שלהם מפני הפרעות מבחוץ. אנשים שהם טיפוס המדען הינם אנשים רציונליים שמנוחים על ידי ההיגיון שלהם. אנשים אלו הם בעלי סקרנות אינטלקטואלית, אוהבים מאוד לקרוא ספרים ולהרחיב כמה שיותר את הידע האישי שלהם ואת האופקים שלהם בכל תחום. בתוך ראשם הם מפתחים רעיונות, מחשבים נתונים ומעבדים את החוויות שלהם מהעולם.

אנשים בעלי מנגנון הגנה זה –  מתבוננים פעמים רבות מהצד על החיים ועל אנשים אחרים. כך הם יכולים להשתמש ביכולת האבחנה האישית שלהם, להיות אובייקטיבייםצלולי דעת – כך הם יכולים לשמור על קור רוחם במצבי חיים בהם אנשים אחרים היו נכנסים לסערה רגשית. אנשים אלו מאמינים שיש להם משאבים מוגבלים (כסף, ידע אישי, אנרגיה פיזית ונפשית, זמן) והם מנסים לחסוך ולשמור על משאבים אלו כך שהם לא יצרכו אותם יתר על המידה. בשבילם ידע הוא המשאב הכי חשוב. מבחינה חברתית קשה להם ליצור קשרים חברתיים וקשרים אינטימיים והם לא חושפים את עצמם בקלות בפני אנשים אחרים.

מהו המחיר שאנשים משלמים על האישיות שלהם?

אנשים אלו נוטים להיות מנותקים רגשית והם אינם קשובים לצרכים של אנשים אחרים. נטייה זו מבודדת אותם מהחברה ומהסביבה הקרובה שלהם ועלולה לגרום להם לחיות בבועה המנותקת מהעולם. המחיר הכבד ביותר שהם משלמים בא לידי ביטוי בכך שיש להם קשיים לשמור על יחסים קרובים עם אנשים ובכך שהם עוסקים בצורה מוגזמת בעולם המחשבה ואיסוף של נתונים על פני חוויות ממשיות בעולם.

מהי רמת ההתפתחות הגבוהה שהם יכולים להגיע אליה?

אנשים בעלי מנגנון הגנה מספר 5 יכולים להגיע לרמת התפתחות גבוהה יותר כאשר הם מוותרים על האמונה שלהם שהעולם הוא בעל משאבים מוגבלים. כאשר הם מסוגלים להיפרד מהבועה שלהם הם יכולים להיות מעורבים בביטחון רב יותר בעולם. כאשר הם מגיעים לרמת התפתחות גבוהה הם מבטאים את היכולות שלהם בעולם ומתרגמים את הרעיונות שלהם לכדי ממשות ופעולה. כמו כן הם מסוגלים להעניק מעצמם מבלי להתרוקן. אנשים אלו מתחברים לרגשות שלהם וללב שלהם כמו גם לרגשות וללב של אנשים אחרים וכך יש להם חיבור עמוק יותר לעולם הרגש. כאשר הם נמצאים ברמת ההתפתחות הגבוהה שלהם הם תורמים לעולם באמצעות הרעיונות המקוריים והחשובים שלהם.

Scroll to Top