רונית כהן תמיר

טיפוס 8 - הבוס

מנגנון הגנה מסוג הבוס – שמוגדר כטיפוס 8 –  הם אנשים שמאמינים שחשוב מאוד לשמור על העוצמה האישית בשביל להצליח לשרוד בעולם. הם נוטים לראות בעולם שדה קרב בו רק החזקים שורדים ואילו החלשים מפסידים ומנוצלים. הם חיים מתוך אמונה והתעקשות שעליהם להיות אדונים לגורלם והם שומרים על השליטה קרוב אליהם. הם אינם נוטים להפגין חולשה. אנשים אלו  הם מנהיגים באופן טבעי. הם בעלי נוכחות חזקה והם גורמים לאנשים סביבם לחוש ביטחון. הם נוטים לקחת את הפיקוד לידיים שלהם והם מסוגלים לטפל ולפתור בעיות תחת ללץ באופן יעיל מאוד וראוי לציון לשבח. האופי שלהם הוא של אנשים חזקים, בעלי כריזמה אישית ואסרטיביות. הם בעלי עוצמה אישית רבה וביטחון עצמי גבוה.

אנשים אלו הם קנאים מאוד והם לא מסוגלים לסבול יחסי תלות או מרות. הם בעלי נחישות רבההחלטיות ובדרך כלל הם יודעים מה הם רוצים ולא נרתעים מקבלת החלטות אמיצה. אנשים אלו הם אנשים אמיצים מאוד ובדרך כלל הם בעלי ראייה של שחור או לבן או של הכול או כלום אין להם יכולת להתפשר או לראות דברים במורכבות שלהם. אנשים אלו הם בעלי יוזמה אישית והם גורמים לדברים שהם רוצים לקרות. הם מסוגלים להיות מנהלים של פרויקטים גדולים ויש להם תושייה רבה. הם לא מפחדים מאתגרים והם אינם חוששים מהתמודדות עם קושי או מאמץ. הצדק בשבילם הוא הערך הכי חשוב והם מוכנים להילחם למענו ולמען אנשים מנוצלים או חלשים יותר. עימותים לא גורמים להם לחשש והם מוכנים להילחם עד הסוף על הצדק האישי שלהם. אנשים אלו הם ישרים והם לא מפחדים לומר את אשר על ליבם ללא טקט או עידון. הם אינם אוהבים העמדות פנים והם סולדים מגילויים של צביעות.

מהו המחיר שאנשים אלו משלמים על האישיות שלהם?

אנשים אלו  – הם בעלי נטייה להשתלט על הסביבה שלהם ולכפות את הדרך והאמת האישית שלהם על כולם. אנשים אלו עלולים להיתפס כאנשים אגרסיביים מאוד. הם חדי לשון והביקורת שלהם וסגנון הביטוי שלהם יכול להיות בוטה. תמיד הם ערוכים לקרב. אנשים אלו משתמשים פעמים רבות בעוצמה הטבעית שלהם באופן שהוא חסר רגישות והם מפעילים בקשרים שלהם בעולם כוח רב מדי. סגנון הביטוי והמתעמת שלהם עשוי לגרום לאנשים אחרים להירתע מהם גם כאשר זאת אינה הכוונה המקורית שלהם. הם מסוגלים לרכוש לעצמם אויבים רבים באופן מיותר והם עלולים לפגוע ביחסים הכי קרובים שיש להם בגלל האופי שלהם.

מהי רמת ההתפתחות הגבוה שאנשים שהם טיפוס הבוס יכולים להגיע אליה?

הם  מוכנים לוותר על הצורך שלהם לשלוט בסביבה שלהם כאשר הם נמצאים ברמת התפתחות גבוהה.  כאשר הם ברמת התפתחות גבוה הם יכולים להסיר את השריון המגן שלהם ולגלות חמלה רבה יותר והם משתמשים בעוצמה האישית שלהם בשביל לבנות ולקדם פרויקטים ובשביל להניע אנשים לעשייה משמעותית. מטבעם הם מנהיגים והם משתמשים באנרגיה ובכוח הרצון האישי שלהם על מנת להגן על עצמם ועל אחרים. הם בעלי כריזמה רבה והם מאפשרים לאנשים בסביבה שלהם לחוש ביטחון על ידי ניהול העניינים שלהם ביד רמה. הם יזמים ומניעים תהליכים בשביל שהם יקרו. הם מסוגלים להתמודד באופן אמיץ ולסכן את עצמם על מנת להגיע להגשמה.

Scroll to Top