רונית כהן תמיר

טיפוס 9 - משכין שלום

מנגנון הגנה מספר 9 הינו  משכין שלום. אנשים ששייכים לטיפוס זה הם אנשים שמאמינים שהדרך שלהם להרגיש שייכים ולהרגיש בנוח בחברת אנשים אחרים היא שיתוף פעולה. הצורך הבסיסי ביותר של אנשים אלו הוא למצוא שקט נפשי ולהגיע לתחושה של הרמוניה אישית והם חותרים ללא הרף על מנת להימנע מעימותים. הם אנשים שזורמים לאן שהחיים לוקחים אותם, הם משתלבים בקלות לא אוהבים לעשות בעיות, מסתגלים באופן קל ויש להם נטייה להימנע ממאמץ. אנשיםאלו  נוחים לבריותשלווים ונעימים מאוד. הם בעלי רגישות לסביבה והאנרגיות של הסביבה משפיעות עליהם רבות. יש להם נטייה לשתף פעולה וללכת עם הרצון של אנשים אחרים. לרוב, הם אנשים בעלי לב עדין ומתחשב. הם אנשים טובי לב והמזג האישי שלהם נוח מאוד.

הם מקבלים את האחר כפי שהוא ללא ביקורת או ללא שיפוט. יש להם נטייה ויכולת לתמוך באנשים אחרים, יש להם סבלנות רבה והם יודעים להקשיב באופן פתוח לרעיונות. הם יוצרים סביבם אווירה רגועה ונעימה מאוד. כאשר אנשים בסביבה שלהם נכנסים לפאניקה או למצב של חרדה אנשים שהם טיפוס 9 הופכים למרכז הרוגע שמקדם את השקט ומפסיק את המתח והפחד. הגישה הסבלנית שלהם מסייעת להם רבות לגשר בין אנשים ובין קונפליקטים שונים לכדי פיוס ופתרון. יש להם קושי להיות ממוקדים ופעמים רבות הם לא מסוגלים לקבוע סדרי עדיפות.

מהו המחיר שאנשים אלו משלמים על האופי שלהם?

השאיפה הגדולה ביותר של אנשים שהם טיפוס משכין שלום היא לחיות חיים שלווים והרמוניים. שאיפה זו מונעת מהם לנהל באופן מטיב ובריא קונפליקטים שונים ולהגיע לכדאי פתרון אפקטיבי שלהן. הם נוטים לשאננות ותמיד מקווים שהבעיות יסתדרו מעצמם. הם נוטים להקטין את החשיבות של בעיות . פעמים רבות הם מנסים לחסום את התודעה האישית שלהם בפני גורמים מערערים על ידי ניתוקהתעלמות או הכחשה של הבעיה שגורמת להם לחוסר איזון. פעמים רבות קשה לאנשים שהם טיפוס משכין שלום להתחבר או לבטא רגשות של כעס. כאשר הם כאן מבטאים כעס הוא מתפרץ באופן פתאומי ולא מוסבר או באמצעות התנהגות פסיבית אגרסיבית הבאה לידי ביטוי בגילוי עקשנות והתנגדות פסיביים. הדרך בה הם מתמזגים באופן מוחלט ללא הפרדה עם הרצון וסדר העדיפות של אנשים אחרים בשילוב עם הקושי שלהם לאכזב אחרים גורמים פעמים רבות לכך שהם מבטלים את עצמם ומאבדים את הקשר עם הרצון האותנטי והאמתי שלהם.

מהי רמת ההתפתחות הגבוה של אנשים שהם טיפוס משכין שלום?

כאשר אנשים שהם טיפוס משכין שלום מגיעים לרמת התפתחות גבוה הם מסוגלים לוותר על האמונה שלהם שמעורבות אקטיבית בעולם היא איננה דבר חשוב או רצוי. הם נעשים אנשים מעורבים יותר שיש להם ביטחון עצמי והם מכירים בחשיבות שלהם בעולם זה. הם מתחילים לפעול ומסוגלים להתמיד בהשגת המטרות האישיות שלהם למען הגשמה עצמית. הם מגיעים למצב של יציבות פנימית ואיזון פנימי שמעניקים להם שקט רגשי שמאפשר להם להתמודד עם מצבים של עליות וירידות בחיים. כאשר הם ברמת התפתחות גבוה הם חדלים להקטין את עצמם, משמעים את הקול האישי שלהם ומראים מה יש להם להציע.

Scroll to Top