רונית כהן תמיר

טיפוס 3 - הביצועיסט

אנשים בעלי מנגנון הגנה מסוג 3 הביצועיסט –  הם אנשים שמאמינים שהתדמית שלהם היא חזות הכל. אנשים אלו מאמינים שאם תהיה להם תדמית מרשימה וחיובית הם יוכלו לזכות מצד הסביבה בהכרה וההערכה המגיעים להם. האופי והאישיות שלהם מכוונים להשגת תוצאות באופן אוטומטי, להצלחה וריבוי הישגים. אנשים אלו הם בעלי אמביציה רבה וגבוה והם שואפים להתקדם לקדמת הבמה ולהיות ראשונים בכל דברהכישלון מאיים עליהם ונתפס בעיניהם כמשהו איום ונורא שיש להימנע ממנו בכל מחיר.

אנשים אלו הם ביצועיסטים, משום שהם אנשים פרקטיים, אנשי מעשה ופעולה וביצוע בפועל. אנשים אלו הם בעלי ואופי שאפתני, תחרותי ואנרגטי מאוד. הם הכי נהנים כאשר הם עושים דברים ואקטיביים, קשה להם לעצור, לנוח או לפעול בקצב איטי יותר. הם אוהבים מאוד להיות בתפקיד של ניהול פרויקטים ולהגיע לכדי הגשמה של יעדים. פעמים רבות הם מכורים לעבודה ועובדים בצורה יעילה מאוד שמוכיחה את עצמה בתוצאה הסופית. כאשר הם נתקלים במכשול או עיכוב מסוים בדרך להגשמת היעד שלהם הם מתגברים על כך במהירות ומוצאים פתרונות ללא בעיה ועוברים מהר הלאה לאתגר הבא שלהם. הביטחון שלהם בעצמם וביכולת שלהם הוא רב וחשוב להם לזכות גם בהערכה והכרה מהסביבה בנוגע לסטטוס האישי והמעמד החברתי שלהם. הם מקדישים זמן רב לטיפוח התדמית האישית שלהם וההופעה האישית שלהם על מנת שייצרו רושם חיובי בכל מקום בו הם נמצאים.

מנגנון הגנה – הביצועיסט – מי שאני זה התדמית שלי

אנשים אלו  הם בעלי אמונה שהם כפי שהם מציגים את עצמם. מה שאנשים רואים שהם עושים זה מי שהם – לכן ההכרה של הסביבה וההערכה שלה חשובה להם מאוד. הם חיים באופן סוער מאוד את התדמית ו”התפקיד” שלהם והם עושים הכול בשביל לקבל עליו “ביקורות” טובות מהסביבה. התפקידים שלהם יכולים להיות מגוונים מדמות המנהל ועד דמות העובד, ההורה, בן הזוג, הילד ועוד הרבה תפקידים אחרים. למעשה הם מתאימים את עצמם לכל מצב חברתי בו הם נמצאים. הם יודעים איך להיות דמויות רבות ושונות אך הם לא יודעים איך להיות עצמם באופן אותנטי ללא הקהל או הסביבה שמעניקה להם משמעות.

מהו המחיר שהם משלמים על מנגנון ההגנה שלהם?

בגלל ריבוי התפקידים שלהם והרצון העז שלהם להגיע להערכה והישגים הם מאבדים את החיבור אם האני האמתי שלהם עד שהם כבר לא יכולים לדעת מי הם באמת. מגיל הילדות שלהם הם למדו שצריך לרדוף אחר ערכים וכותרות של אנשים אחרים בשביל לזכות לתשומת לב או להערכה מצד הסביבה שלהם. הם הולכים שבי אחר קביעות של אנשים אחרים במקום להישמע לצו ליבם האישי.

מהי רמת ההתפתחות הגבוהה של הביצועיסט

כאשר הם מגיעים לרמת ההתפתחות הגבוהה שלהם אנשים אלה יכולים ליהנות מיכולת הביצוע והחריצות הרבה שיש להם. הם מחוברים יותר לעצמם ומצליחים להגשים את המשאלות שלהם ולבטא את האני הפנימי שלהם ואפילו לשמש מודל לחיקוי לאנשים אחרים.

Scroll to Top