רונית כהן תמיר

iphone, template, mockup

תאור מקרה – איריס

תקשורת בונה או תקשורת הורסת – בידך אפשרות הבחירה

התקשורת, היא כלי לבטא את עולמנו הפנימי וליצור קרבה, הבנה וקשרים עם הסביבה. למרבה הצער, התקשורת המצויה לרוב לוקה בחסר, ומרביתנו נוטים לבקר ולהאשים אחרים, דואגים להביע את עצמנו יותר מאשר להקשיב, לפרש אחרים עד כדי אי-הבנות וכעסים.
כשאיריס הגיעה אליי לקליניקה, תלונתה העיקרית היתה בדידותה בעולם, אך למעשה הבעיה שלה הייתה הדרך בה היא תיקשרה עם הסביבה.
איריס, סיפרה שכל מערכות היחסים שלה אינן מספקות. המטרה האימונית שלה היתה לשפר את מערכות היחסים שלה, עם המשפחה הגרעינית ועם החברים והקרובים
כבר כשפגשתי לראשונה באיריס, נוכחתי כי היא בחורה דעתנית ומשכילה, עם ניסיון חיים עשיר. ההופעה החיצונית שלה הייתה מעודכנת וללא רבב, שפת הגוף שלה שידרה עוצמה ודרך ההתבטאות שלה הייתה מדוייקת להפליא.
התרשמתי שאיריס גורמת לתחושבה של “אני כאן ואני יודעת הכול”. ובאמת כשאיריס נמצאת בחדר, אי אפשר להתעלם ממנה, והסביבה מרגישה מאויימת ונחותה ממנה..
הדרך שלי לעזור לאיריס התחילה בשיקוף. הבהרתי לאיריס כיצד הסביבה יכולה לפרש את הדרך בה היא מתקשרת – כמתנשאת, ושהמסר העיקרי שהיא מעבירה הוא מסר של “אני יודעת טוב יותר”. הארתי לה, שהתקשורת המילולית הישירה והחדה שהיא בוחרת להשתמש בה, לא מאפשרת מקום לאחרים. לאחר שאיריס הפנימה כיצד הצד שמולה מתרשם ממנהה, הגיע השעה ללמוד כלים חדשים לתקשר עם הסביבה, תקשורת בונה ומקרבת, בהתאם לרצונה ולמטרתה.
איריס למדה שעידוד הוא ויטמין הצמיחה הזול והיעיל ביותר בעולם, ושחשוב לעודד לא רק אדם שנכשל אלא גם אדם ברגעי הצלחתו. שחשוב לתת מילה טובה, על מנת להעצים ולהוקיר את הסביבה.
שיעור חשוב שנלמד – מהי הקשבה איכותית. איריס הבינה שכשהיא באופן מיידי מביאה פתרונות ועצות מבלי שהתבקשה, היא בעצם לא מקשיבה לבן השיח שלה, אלא מביעה את עצמה. שכדאי להקשיב בין המילים, לשפת הגוף ולמימיקה בפנים. תרגלנו הקשבה פעילה, וכיצד לגלות אמפתיה לבן השיח.
עוד שיעור שאיריס למדה ואימצה: ההבדל בין משוב לביקורת. בעוד שהביקורת מדברת על העבר, משוב מדבר על העתיד, ומגיע ממקום מכבד, לא מעליב ובגובה העיניים.
בסיום של התהליך, איריס הבינה שבכל רגע יש בידה את אפשרות הבחירה בין תקשורת הורסת או תקשורת בונה. אם היא רוצה מערכת יחסים בריאה עם הסביבה, היא פשוט צריכה לבחור לתקשר בצורה מקרבת, אוהבת ואכפתית.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top