רונית כהן תמיר

heart, love, romance

הדרך מאמונה מגבילה ללב שמוכן לאהבה

הדרך מאמונה מגבילה ללב שמוכן לאהבה

את היכולת שלנו לאהוב, מסתירים אמנות מגבילות לרוב: יש מי שמאמין שהוא אינו ראוי לאהבה. יש מי שבטוח שאהבה שייכת לסרטים, יש גם כאלו שבטוחים שאהבה היא סוג של כלא מגביל וחונק, ויש עוד אמונות רבות, שמונעות מאיתנו לחיות חיים מספקים ומלאים באהבה.
גם ללילך הייתה אמונה מגבילה בקשר לאהבה, אמונה שהשאירה אותה לבד במשך כשנתיים וחצי. לילך רווקה בת 31 מבית מסורתי, הגיעה אליי לפני כשנה וסיפרה שהיא מאמינה שיש לכל אחד מאיתנו נפש תאומה אחת ויחידה. ומכיוון שהיא בטוחה שמיכאל, בן זוגה שממנו נפרדה לפני שנתיים וחצי, הוא הנפש התאומה שלה, היא יודעת שנבצר עליה להמשיך לחיות ללא אהבה.
למרות שהיא גדלה בבית מסורתי דתי, לילך עברה להתגורר עם מיכאל זמן קצר אחרי שהכירו, כי לדבריה, מהרגע הראשון שנפגשו, הם ידעו שהם זיווג משמיים. “היתה שם שלמות, ביטחון, תחושה של חזרה הביתה”, היא תיארה והמשיכה: “הוא הכיל אותי, תמך בי, זה היה חיבור נשמתי”.
מאז שנפרדו, לילך לא חזרה לעצמה וחווה בכל פלחי החיים תחושת אובדן. היא תיארה שמאז, היא מתהלכת בעולם כמו הצל של עצמה. “אני יודעת שעליי להמשיך בחיים גם אם לחייבינוניות, אבל אין בי את הכוחות והרצון אפילו לקום בבוקר”.
במפגש הראשון שלנו, לילך הצליחה לבלבל אותי מעט. מכיוון שאני חיה עם הנפש התאומה שלי, חברי הראשון עוד מימי התיכון. והמפגש איתה עורר בי שאלות כמו: האם יש לכל אחד מאיתנו רק זיווג אחד? ואם לא הצלחנו לממש את אותה האהבה אזי נחיה חיים בינוניים?
לאט לאט, תוך כדי חפירה בספרות המקצועית ונבירה בניסיון שלי עם אחרים, התבהרה לה התשובה. אהבה לא תלויה באדם אחד ויחיד שמיועד להיות בן זוגנו. אהבה היא יכולת שנרכשת, ומברגע שהיא קיימת, הלב שיודע לאהוב יאהב בלי תנאי ובלי די.
אז מה מונע מלילך לאהוב? לילך בעצמה! כדרך לא מודעת להגן על עצמה מפרידה כואבת בעתיד, לילך אימצה לעצמה אמונה ש”אהבת אמת” יש רק אחת.
במפגשו השני, ביררתי עם לילך מה היא למדה על עצמה בזוגיות. “למדתי שאני יודעת לאהוב, לחבק, להכיל, ובעיקר להרגיש.” לילך ענתה. הבהרתי ללילך שהיכולות האלו הן שלה ולא נעלמו לשום מקום, קיימים בתוכה ומחכים שהיא תשתמש בהן שוב. כי על מנת להיפתח שוב לזוגיות, על לילך להבין, שלאהוב את מיכאל הינה יכולת שלה עצמה, שאינה תלויה בדבר.
ואכן, ברגע שהיא הבינה, היא לאט לאט שיחררה את האמונה המגבילה ואת מיכאל מהמעמד של הנפש התאומה האחת והיחידה. לילך הבינה גם , שכל מפגש עם אדם בא ללמד אותנו שיעור, היא הבינה והכירה ביכולת שלה לאהוב, ומהמקום הזה התפנתה רגשית למצוא את הנפש התאומה הבאה שלה, והיא עושה את ההשתדלות לאפשר לגבר חדש להכנס לחייה.

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top