רונית כהן תמיר

fist, strength, anger

הכעס – המחיר שהוא גובה מאיתנו והדרך להשתחרר ממנו

הכעס – המחיר שהוא גובה מאיתנו והדרך להשתחרר ממנו

הכעס, הוא זולל אנרגיה ידוע. כשהכעס מתקיים בתוכנו, הוא מקשה עלינו לחשוב בצורה הגיונית ולפעול בצורה אפקטיבית. הכעס גובה מאיתנו מחיר נפשי ופיזי ולעיתים אף חברתי ומקצועי. אצל אנשים רבים, הכעס הוא מקור קבוע לסבל וגובה מחיר יקר באופן יום יומי.
גם מכרמית, הכעס גבה מחיר גבוה. כרמית, מטפלת הוליסטית, הגיעה אלי לקליניקה שלי כשהיא נראית עייפה ותשושה. לשאלתי למצבה התשוש ענתה לי בסערת רגשות, שיעל בתה של חברתה הטובה, אותה היא העסיקה במרפאה שלה בשלושת השנים האחרונות, פתחה מרפאה עצמאית ומטפלת בדיוק באותן הטכניקות שלמדה אצלה.
“אני העסקתי את יעל, רק כי ידעתי שמשפחתה נקלעה לקשיים כספיים” אמרה, שהיא כעוסה ביותר ומלאת שנאה לעצמה ולעולם. הכעס, הדיר שינה מעינייה בחודשיים האחרונים והדבר ניכר על פניה. כששאלתי את כרמית אם ברצונה לשחרר את הכעס. היא ענתה שכמובן שהיא מאוד רוצה, אבל היא לא מסוגלת – המחשבות רודפות אותה.
הבחירה לקחת אחריות ושליטה על מערכת הרגשות שלנו היא בידנו, אנחנו יכולים לבחור להרגיש חופש מכעס, שחרור וחמלה בכל רגע נתון. אין פה עניין של קסם, אלא הגיון צרוף שאומר, שכל אחד ואחת מאיתנו עושים כמיטב יכולתנו בזמן מסויים עם המשאבים שעומדים ברשותנו באותו זמן. הבחירה לאמץ את ההגיון הפרקטי הזה, היא בחירה שמשחררת אותנו מהכעס מהכעס ומהמקום הקורבני – בחירה שמעצימה אותנו ויוצרת רגש חדש של חמלה.
הבחירה הזו אינה אומרת שאנחנו מסכימים עם מה שנעשה, ואינה אומרת שהנעשה הינו דבר טוב, היא רק אומרת שהאדם שעשה את המעשה באותו רגע נתון, בחר בבחירה הטובה ביותר שיכול היה לבחור, באמצעות המשאבים שעמדו ברשותו.
לאחר תהליך של בירור, הפנמה ובחירה בשחרור, כרמית הבינה שהבחירה של יעל לפתוח עסק עצמאי, הגיע מתוך הרצון לסייע למשפחתה במצבה הכלכלי הקשה, ולא בכדי לפגוע בה עצמה. ומשהבינה, הזמינה כרמית את יעל לפגישה, שהתחילה בחיבוק גדול, והסתיימה בהרגשה טובה ויישור ההדורים.
את אותה הבחירה של שחרור ופרגון לצד השני, עלינו ליישם על עצמנו. בפעם הבאה שתכעסו על עצמכם על דבר כזה או אחר שעשיתם או לא עשיתם – זכרו שפעלתם באותו רגע נתון כמיטב יכולתכם עם המשאבים הזמינים שהיו ברשותכם.
אז הלאה להלקאה העצמית וקדימה לשחרור מכעסים וחמלה כלפי עצמנו והסביבה.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top