רונית כהן תמיר

holding hands, couple, couple holding hands

זוגיות – בית ספר גבוה להתפתחות אישית

זוגיות – בית ספר גבוה להתפתחות אישית

בשיר “האם אתה מאושר?” שואלת הזמרת: “איפה אתה מתחיל? ואיפה אני נגמרת?”. שאלות שכדאי שכל אדם בזוגיות ישאל את עצמו. האם כזוג אנו אמורים להפוך לישות אחת בלתי נפרדת? כזו שלא ברור איפה האחד מתחיל ואיפה השניה נגמרת? או האם יש חלקים שיכולים להישאר רק שלנו?
צלצול הטלפון של עירית תפס אותי בביתי. כמה דקות של שיחה, ועירית כבר פרצה בבכי. היא סיפרה שהיא רוצה להתגרש ואין לה כוחות נפש לעשות את הצעד, היא רוצה לעבור תהליך אימון איתי, שיעזור לה ויחזק אותה בתהליך.
בגלל שעירית מתגוררת הרחק מאזור המרכז, הצעתי לה לעבור איתי אימון דרך הסקייפ, אך עירית בחרה להגיע פעם בשבוע לקליניקה שלי, למרות המאמץ הכרוך בכך.
בפעם הראשונה שפגשתי בה, ראיתי מולי אישה גבוהה ויפה, אבל להופעה המרשימה לא התווספו בטחון עצמי ושמחת חיים, אלא דכדוך ואפילו ייאוש.
כשביררתי עם עירית את הסיבה לרצונה להתגרש, היא סיפרה שלבעלה יש חבר חדש, שגורם לו להתרחק ממנה ומהילדים. היא טענה שבעלה השתנה בעקבות החברות הזו, לפני זה הוא בחיים לא בילה בלעדיה, והיא לא מבינה איך הוא מעדיף לבלות איתו ולא איתה?
בכל זוגיות יש עליות ומורדות. אם אין חציית קווים אדומים – כמו אלימות, אני מאמינה שמשברים בזוגיות ברוב המקרים ניתנות לטיפול ואף מאפשרות לזוג להתפתח וללמוד עוד על עצמם.
בתהליך האימון הבנתי שהקשר החדש של בעלה, הינו קשר של חברות נורמלית לחלוטין. אך עירית לא הבינה, שלכל אחד מבני הזוג מותר שיהיה מעגל נפרד – ושזה אף רצוי, ולעיתים מאפשר לבן הזוג להתפתח בצורה שמשדרגת את חיי הנישואין, ולא להיפך כפי שחששה עירית.
ניסיתי להבהיר לעירית את הנקודה הזו, ושאלתי אותה מדוע היא בחרה להגיע לקליניקה ולא להתאמן דרך הסקייפ? עירית ענתה, שהיא לא רצתה להתאמן כשהיא יושבת מול המחשב בבית, היא רצתה לבוא למקום שהוא רק שלה, בשקט בלי בעלה והילדים.
עוד לא סיימה עיריתי לענות לי וכבר היא הבינה, שבעלה בסה”כ רצה אותו דבר, פינה שהיא רק שלו, בלעדיה ובלי הילדים.
גבר ואישה החיים בזוגיות, הינם שני מעגלים. רבים חושבים ורוצים שהמעגלים יהיו חופפים, אך זוגיות בריאה מתקיימת בין שני מעגלים שמשיקים זה לזה ולא חופפים. זוגיות בריאה כוללת תחומים משותפים, אבל גם פינה נפרדת לכל אחד, פינה שהיא כולה שלו – שם בן הזוג “נגמר”, והוא נמצא לבדו.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top