רונית כהן תמיר

money, coin, investment

מערכת היחסים שלי עם כסף

מערכת היחסים שלי עם כסף

אמונות רבות שאימצנו במשך השנים, שקיבלנו בירושה מהבית בו גדלנו, מבית הספר והסביבה הקרובה, עם הזמן הפכו להיות תפיסת המציאות שלנו. אמונות אלו, הפכו למערך שלם של ערכים ודעות שאנו מקבלים כאמת גמורה, גם אם חלקן כבר זמן רב שאינן משרתות אותנו.
בין שלל האמונות אלו ניתן למצוא פרדיגמות בכל תחומי החיים: קריירה, משפחה, זוגיות, הורות, חברים ועוד. אם האמונות חיוביות הן עוזרות לנו לצמוח, אך אם הן שליליות, הן מגבילות ומעכבות אותנו, ובונות מסביבנו חומה שמשאירה בחוץ, את האושר, השמחה והשלווה.
כסף הוא אחד מהנושאים המתווכים בצורה שגויה, ומעכבים רבים מהאנשים, שאימצו אמונות שגויות רבות כמו: “כסף נדבק לכסף”, “העושר מעוור”, “מרבה נכסים מרבה דאגה”, “כסף זה עסק מלוכלך”, “הכסף משחית”, “בעל הדעה הוא בעל המאה”…
גם אצל תמר, מתאמנת שגדלה בבית בו הפרוטה לא חסרה – בלשון המעטה, פגשתי אמונות שהיא אימצה שמנעו ממנה את סגנון החיים והשפע שמגיעה לה. כשהיא הגיע אליי, היא התלוננה על קשיי פרנסה, ושהיא לא מקבלת שכר הולם עבור הטיפולים שהיא מבצעת במקצועיות והצלחה רבה.
כשביררתי את יחסה לכסף, היא חשפה שבעיניה כסף הוא דבר מלוכלך, שגורם אך ורק לצרות. יכולתי לחוש שתמר אף כועסת על הכסף ומפנה לו גב. ואין פלא, כי במשך כל ילדותה, תמר שמעה את אימה מתלוננת שאביה חי חיים ראוותנים, ושהוא מתייחס לבריות בזלזול והשפלה, רק בגלל שיש לו כסף.
תמר, שספגה במשך השנים אווירה בה הכסף משחית, האמינה שהכסף הוא אכן הגורם להתנהגות לא הולמת, ושכדי שהיא לא תהיה כזו, בתור ילדה היא ערכה חוזה עם עצמה, שהיא תתרחק מכסף. לאחר, חשיפת האמונה הזו, עבדנו על שחרור מהחוזה שלה לגבי הכסף. הבאנו דוגמאות לשימוש של כסף בצורה חיובית, ולבסוף תמר הבינה שכסף ביסודו הינו רק אנרגיה, ושאנחנו, בני האדם, אחראים למה שאנחנו עושים איתו, לחיוב או לשלילה.
בתהליך הדרגתי, תמר למדה לא לפחד מכסף ולא להתבייש לבקש אותו, שכן היא מרוויחה אותו ביושר. המודעות וההבנה החדשה הזו סדקה את החומות שבנתה סביב נושא הכסף, ולבסוף, היא היא למדה לגבות מחיר הולם לשרותה המקצועי.
לסיכום, במסע החיים שלנו אל עבר האושר, במקום להציץ בערגה מעבר לחומות אל החיים שמגיע לנו לחיות, עלינו להביט באומץ על האמונות שבונות את החומה שמונעת מאיתנו חיים אלו, ולפעול למען השחרור מהן. שיהיה בהצלחה!

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top