רונית כהן תמיר

digital art, artwork, together

חשיבותן של מערכות יחסים

טיפוח מערכות יחסים

“קשרים חברתיים טובים חשובים לא רק לניהול חיים מלאים – הם חיוניים לכל סוג של חיים בריאים, בהיעדר יציבות ותמיכה של מערכות יחסים, אנחנו הופכים למדוכאים ולמלאי חרדות” – אומר הפסיכולוג וויל מיק מאוניברסיטת וושינגטון.
מערכות היחסים שלנו – הן למעשה הדלק שמניע את חיינו.
אחת המטרות הנעלות בהגיענו לעולם הזה היא ללמוד שיעורים שונים ומגוונים במערכות היחסים עם הורינו, משפחתנו, חברינו, והבוסים.
כל אחד הגיע עם השיעורים שעליו ללמוד – ישנם שיעורים שעלינו רק לשנן אבל לכל אחד מאתנו ישנם לפחות שני שיעורים גדולים ללמוד בבית הספר של החיים.
דוגמאות לשעורים יש אינספור: חמלה, אהבה, סליחה, אהבה עצמית, ויתור, חיזוק הביטחון העצמי, שחרור שליטה, שלווה, שמחה ועוד.
כל קשר בא ללמד אותנו שיעור. זוהי הזדמנות אמתית עבורנו להתפתח . הצמיחה הרוחנית שלנו יכולה להתבטא בקשר טוב יותר עם הסובבים אותנו. אנו לא פוגשים אנשים במקרה ולא יוצרים קשרים במקרה, אלא לכל קשר יש את המשמעות והשיעור שלו, ואם נבחר להעמיק נראה שכל קשר מהווה סוג של מראה לחלק אחר באישיות שלנו שנסתר מעינינו.
למערכת יחסים מפרה דרוש בדרך כלל פרטנר אחד, והפרטנר הזה הוא לא אחר מאשר “אני”. כאשר אני יוצר את השינוי – הפרטנר שמולי מגיב לשינוי בצורה חיובית, גם אם אין הוא מודע לכך.
חשיבה חיובית מלמדת לקחת אחריות לא רק על המעשים שלנו אלא גם על הרגשות שלנו. אף אחד אינו מכעיס אותנו, משום שאף אחד אינו אחראי על מה שאנו מרגישים.
אנשים זורקים כדורים לעברנו בצורת הערות, האשמות, ביקורת, כעס. – הפוקוס ותשומת הלב שלנו עוברים ממה שהם עושים לדרך שבה אנחנו בוחרים להגיב.
איננו יכולים לשכנע אנשים לא לזרוק עלינו כדורים – אך ביכולתנו לכוון לאופן שבו אנחנו מגיבים למה שנזרק אלינו, שם מצויה האחריות שלנו.
בחרו ללמוד מכל קשר את השיעור שהוא בא ללמד אותנו, וככל שהקשרים החברתיים והמשפחתיים שלנו יהיו מפרים יותר – ומובטחים לנו חיים מאושרים יותר.

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top