רונית כהן תמיר

hourglass, clock, time

תאור מקרה – חגית

מהו ניהול זמן ומדוע הוא חיוני באורח החיים המודרני ?

כל אמא, עובדת, המנסה לדחוס אלפי מטלות לסדר יום צפוף, תוכל להזדהות עם סיפורה של חגית שאני מביאה היום.
חגית, מהנדסת עסוקה, נשואה לזיו ואמא לשלושה ילדים קטנים, הגיעה אלי כשהיא קורסת. הלחץ של הבוקר, המטלות בעבודה, הטיפול בילדים, החוגים, המבחנים, הכביסות, הגיהוצים ושלל מטלות, גרמו לה לאבד את עצמה.
חגית הרגישה שאין לה דקה לנשום, שהלחץ גורע מתפקודה גם בעבודה וגם בבית וכשמגיע הלילה, לאחר השלמת המטלות היא קורסת למיטה רצוצה. חגית, כמו נשים רבות נוספות, לא הצליחה לשמור על איזון בחייה. הבעיה של חגית הייתה ניהול זמן כושל.
ביקשתי מחגית למיין את המטלות והמשימות שלה לארבע קטגוריות:
א. חשוב ודחוף (כל הדברים הקריטיים הדורשים ביצוע מיידי)
ב. חשוב ולא דחוף (דברים חשובים אך ללא תאריך יעד מחייב)
ג. דחוף ולא חשוב (דברים שמתחזים לחשובים אך למעשה אינם קריטיים)
ד. לא חשוב ולא דחוף (מה שנקרא “בזבוז זמן”).
חגית התקשתה למצוא את הזמן אפילו למיין את המשימות. בחנו מה הם היסודות החשובים בחייה. המשפחה? הילדים? הקריירה? כשסדרי העדיפויות היו לה ברורים, היה לה קל יותר לתעדף את משימותיה ולפעול על מנת להגשימן.
בהמשך בניתי עם חגית חזון והבנו כיצד היא רוצה שחייה יראו, הצבנו מטרות ויעדים ברורים ויצקנו תוכן ממשי להשגת היעדים.
כדי להפוך את התכנית למציאות, למדה חגית להיעזר ולבקש עזרה, לוותר על תדמית ה”וונדר-וומן” ולשחרר את ייסורי המצפון. דרכה הייתה ברורה לה והיא הייתה אחראית ומחויבת לקידום הנושאים החשובים בחייה.
היא למדה להציב גבולות בעבודה, להיעזר במשפחתה והתוצאות לא איחרו לבוא. חגית הפכה מיומנת בניהול הזמן שלה וחייה השתפרו לאיך ערוך.
אם גם אתם מאפשרים לזמן לנהל אתכם, במקום שאתם תנהלו אותו, זכרו – ניהול זמן זו טכניקה חשובה ויעילה להשגת תוצאות בזמן קצר. כדי להתייעל בזמן, לעתים דווקא הידיעה מה לא הכרחי לבצע, אפקטיבית יותר מרשימת מטלות לביצוע.
הקטע לקוח מתוך ספרה השני של רונית כהן תמיר “אסקפלריה” – בהוצאת אופיר ביכורים.

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top