רונית כהן תמיר

belly, heart, love

על דיאטה ועוד

שינוי עמוק ותמידי – על דיאטה, ייעוד ומה שביניהם

ניסיתם את כל הדיאטות הקיימות, הפרדתם בין פחמימות לחלבונים, שיניתם הרגלי אכילה והקפדתם לעשות כושר. ובסוף, אחרי כל המאמץ שהשקעתם, המשקל חזר לקדמותו, יחד עם עוד כמה ק”ג.
מתוסכלים, לא הבנתם למה זה קורה לכם: איך זה שיש אנשים שמרזים ושומרים על המשקל החדש ולעומתם אתם תקועים בלוּפ אינסופי של דיאטה- השמנה, כבר שנים?
גם נעמי שאלה את עצמה את אותן השאלות. נעמי, אישה יפה וגבוהה בשנות ה- 50 לחייה, הגיעה אליי עם עודף משקל של 30 ק”ג, כשמאחוריה שנים רבות של דיאטות. היא ניסתה אינסוף שיטות, כשבסוף כל תהליך היא העלתה את המשקל שהשילה בחזרה, ואף יותר.
כשהיא הגיעה אליי, היא הצהירה שזה הדבר האחרון שהיא מנסה, לפני שהיא פונה לניתוח כירוגי.
כדי שנעמי תהיה רזה היא צריכה לחשוב ולנהוג כמו אדם רזה ולאמץ ערכים ואמונות של אדם רזה. כשאדם שמן מרזה, מבלי שיעשה שינוי מהותי ברמת החשיבה, האמונות והערכים שלו, ההתמודדות שלו עם הגירויים והפיתויים הופכת למאבק תמידי, מאבק שלרוב יוביל אותו להשמנה מחדש.
תוכניות ההרזיה ברובן נכשלות, מכיוון שהן מתמקדות ברמת הסביבה וההתנהגות: הן מכוונות לשינויים תזונתיים, הרגלי אכילה ופעילות גופנית. במקרה הטוב, גם להקניית ידע ואסטרטגיית פעולה. אבל, רק כאשר אדם עושה שינוי בדפוסי החשיבה, באמונות ובערכים שלו, הוא מצליח לקיים שינוי עמוק, אמיתי ולאורך זמן. ולצערינו, מעטות תוכניות ההרזיה שמתייחסות לרמה עמקוה זו.
בעקבות תהליך אימוני קצר, ברמת החשיבה, נעמי הבינה מה מסתתר מאחורי הרצון שלה לרדת במשקל ומה הן האמונות ודפוסי החשיבה שמונעים ממנה להגיע לשם.
ברמת הזהות היא הבינה שהירידה במשקל תאפשר לה להיות אדם חופשי, קליל וחיוני, וכל עוד שהיא לא שם, קיים מחסום שמונע ממנה לממש את עצמה ואף להגשים את חלומה מזה שנים: לעמוד בראש ארגון התנדבותי.
ברמת הייעוד היא הבינה שהתגברות על המחסום, תאפשר לה להקים את הבית החם לבנות קשות יום. כאשר היא הפנימה שיש לה ייעוד לממש – הדרך למשקל הרצוי, זכתה לרוח גבית ומוטיבציה רבה לתהליך השינוי.
השינוי ברמת החשיבה, הזהות והייעוד הוא המפתח לשינוי עמוק ולאורך זמן. רק כאשר אדם עושה שינוי ברמה זו, כשהוא מחובר לכוונה החיובית העליונה ביותר, הוא הופך להיות האדם שהוא רוצה להיות, ומגשים את עצמו.
כיום, לאחר שנה מתהליך האימון, נעמי מנהלת את הבית החם שהקימה, כשהיא עם משקלה הרצוי ואף שומרת עליו בקלות.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

שתפ/י את הפוסט

נושאים נוספים שיעניינו אותך:

Scroll to Top